Siber Yaz Kamp 2021

Kamp Başvuru

Ücretsiz siber güvenlik eğitimi kampına başvurmak için klayınız. (Aşı zorunluluğu vardır)

 (Aşı Sertifikası Ön Koşulu Vardır. İki adet Biontech aşısı tamamlanmış olmalıdır ve üzerinden en az 15 gün geçmelidir)

Siber güvenlik uzmanı olmak isteyen, ücretsiz siber güvenlik eğitimi almak isteyen üniversiteli gençleri kampımıza bekliyoruz. 

 Üniversite öğrencileri için ücretsiz BÜSİBER Siber Yaz   Kampı 2021kayıtları Başladı. Kampımızda katılımcılar, sızma testlerinin temellerini, kullanılan araçların çalışma prensiplerini, web uygulamalarının, sistemlerin ve ağların temellerini, log yönetimi malware analizi gibi siber savunma konularını adım adım öğrenecekler. Temel eğitimden sonra sektörde kullanılan araçları gerçeğe yakın sistemler üzerinde deneyerek, bu araçların arka planında neler olduğunu özümseyerek öğrenecekler. Böylece bu eğitimi aldıktan sonra kendilerini daha ileriye taşıyacak bir alt yapıya sahip olacaklar.

SINIF VE KAPSAM

Zararlı yazılım analizi sınıfı (Üst Seviye )

1. Zararlı Yazılım Tanımı,  2. Statik Analiz 3. Assembly  4. Dinamik ve Davranış Analizi 5. Kod Analizi 

6. Zararlı Doküman Analizi 7. Shellcode Analizi 8. Bellek Analizi 9. İleri Düzey Zararlılar

Eğitimler iki sınıfta maske ve sosyal mesafe önlemleriyle yapılacaktır. Klimalar çalıştırılmayacaktır. Aşı Sertifikası şartı vardır.

Sızma Testi ve Log Yönetimi   Sınıfı (Giriş/orta Seviye)

  • Sızma testi temelleri, aktif pasif bilgi toplama, zafiyetleri keşfetme ve suistimal, sistemde kalıcı olma, web sızma testeleri
  • Trafik Analizi Temelleri, Uygulama Protokolleri ve Trafik Analizi, Açık Kaynak Kodlu Saldırı Tespit Sistemi, Ağ Trafiği Analizi ve İzleme, Uygulama protokolleri için saldırı tespit metotları, Kayıt Yapılandırma Ayarları, Kayıt Analiz Yöntemleri ve Teknikleri, Kayıt Yönetimi, Büyük Boyutlu Kayıtların İşlenmesi, Kayıtları İzleme, Olay Müdahalesi için Kayıtlar, Adli Analiz Kayıtları, Uyumluluk için Kayıt, SIEM sistemleri ve koralasyon

 

SPONSORLAR

BASIN SPONSORlLARI:

        

DESTEKÇİLER

KAMP YERİ

Boğaziçi Üniversitesi

Sık Sorulan Sorular

NOT: Eğitim 20-24 Eylül  2021 tarihlerinde 9.00-17.00 saatleri arasında olacaktır. 

 Sık Sorulan Sorular

Kampa yüzyüze ve sınıf ortamında mı olacak?

Kampa katılmak için aşı sertifikası gerekmektedir. İki adet aşı yapılmış olmalı ve son aşıdan 15 gün geçmiş olmalıdır. Aşı yerine PCR testi kabul edilmez. Kampa kayıt olurken HES numaraları talep edilip kontrol yapılacak. Günlük HES kontrolü ile kampüse öğrenci alımı yapılacaktır. Maske takılması zorunludur ve kampta sosyal mesafe kurallarına uyulacaktır

Kampa devam zorunluluğu var mı?

Kamp süresince   tam gün ve her gün devam etmeniz beklenmektedir. Kısmi katılımları  kabul etmiyoruz, çünkü eksiksiz gelebilecek başka öğrencilere haksızlık olmasını istemiyoruz. 

Kampta yaş sınırlaması var mıdır?

Etkinlik katılımcıları en az 18 yaşını doldurmuş olmak zorundadır. Katılımcılar, katılımın ilk günü, eğitimden edindikleri bilgileri etik ve yasal prensiplere uygun kullanmaya yönelik taahüt formunu imzalayacaklardır. 

 Kamp ücretli midir?

Etkinliğe katılım ücretsizdir. Sizden eğitim veya dosya ücreti alınmayacaktır. 

 Başvurmak için ön koşullar nelerdir? Master ve açık öğretim öğrencileri başvurabilir mi?

Etkinlik katılımcıları en az 18 yaşını doldurmuş Üniversite öğrencileri olmak zorundadır. Amacımız harçlık ve  burs harici düzenli geliri olmayan öğrencilerin siber güvenlik eğitimi almasını sağlamaktır.  Bu sebeple açık öğretim öğrencilerine kıyasla örgün eğitim öğrencilerine   öncelik verilecektir. Aynı şekilde  yüksek lisans öğrencilerine kıyasla,  lisans ve ön lisans öğrencileri de  önceliklidir, çünkü yüksek lisans (master)  öğrencileri açık öğretim öğrencileri gibi sektörde çalışmakta ve onların eğitimlerini çalıştıkları kurumlar sağlayabilmektedir.

Online sınavda neler soruyorsunuz?

Siber güvenlik, TCP/IP protokolleri, bilgisayar teknolojisi,  işletim sistemleri konusunda genel bilgi seviyesini ölçen sorular gelmektedir(30-40) . 2-3 adet te CTF tarzı çözümleme tarzı sorular gelebilmektedir.

Kamp başvuruları için son tarih ne zaman?

Etkinlik görselinde yzmaktadır. Web üzerinden bireysel başvurmanız gerekmektedir.

 

Arkadaşımın yerine kampa başvurabilir miyim?

Hayır, her katılımcı bireysel eventbrite hesabı ile başvurmalıdır. Başvurular sonrası online sınav ile ön-eleme, CTF formatında yüzyüze mülakat ile eleme gerçekleşecek ve katılımcıların kimlik-öğrenci kimliği kontrol edilecektir.

 

Kampa başvurduktan sonra ne yapmam gerekiyor?

Kayıt sırasında bize verdiğiniz e-posta adresinizi ve twitter.com/busiber hesabını, facebook.com/busiber hesabını sık kontrol ederek duyurulardan, sınav ve sonuç bilgilerinden haberdar olabilirsiniz. Seçilmeniz, yedek listeye alınmanız veya yedek listeden asil listeye geçmeniz durumunda e-posta ile haberdar edileceksiniz.

 

Başvurumu nasıl iptal edebilirim?

Başvuru tarihinin sonuna kadar başvurularınızın iptali için eventbrite üzerinden biletinizi iptal ediniz. Online sınava katıldıktan sonra yapacağınız iptal işlemleri için siber@boun.edu.tr adresinden bize ulaşınız.

 

Kampın sadece belirli bir kısmına (sabahlara/akşamları) katılmam mümkün müdür?

Hayır. Eğitimlerin tamamına tüm gün katılmayan katılımcılara sertifika verilmeyecektir.

 

Kamp sonunda bir belge verilecek mi?

Evet. Kampa katıldığınıza dair bir katılım sertifikası düzenlenecek ve katılımcılara verilecektir.

Seçilmem durumunda ulaşım masraflarımı kendim mi karşılayacağım?

Evet.

 Seçilmem durumunda konaklama masraflarımı kendim mi karşılayacağım?

COVID-19 sebebiyle katılımcılar kendi konaklamalarını kendileri karşılamalıdır.

 Seçilmem durumunda yemek masraflarımı kendim mi karşılayacağım?

Katılımcılar kamp süresince üniversitemiz yemekhanesinden ücretsiz yemek imkanı sağlanacaktır. 

 Etkinliğe bilgisayarımı getirmeli miyim?

Beyaz Şapkalı Hacker Eğitimi sırasında kullanacağınız bilgisayarlar Boğaziçi Üniversitesi tarafından sağlanacaktır. Etkinliğe bilgisayarınızı getirmeniz zorunlu değildir.  Bu sene iki farklı sınıfta iki farklı eğitim verilecektir. Diğer bir eğitime kabul edildi iseniz getirmeniz gerekmektedir.

Kampta kurallar varmı?
Kampta devamsızlık yapanlar, kamp diğer katılımcıları rahatsız eden, eğitim ve öğretim harici davranışlarda bulunanlar kamptan çıkarılır.  Kamp esnasında siber uzay dahil ve sınflarda yasa dışı faaliyetlerde bulunanlar hakkında yasal işlem başlatılır.